Zlato nacistů
23.12.2012 17:42:30
Nacistické zlato: Ztracené poklady během druhé světové války
Nacistické zlato, tento termín obestřený záhadou a legendami, symbolizuje jednu z největších záhad moderní historie. Během druhé světové války nacisté systematicky konfiskovali zlato, drahé kovy a cenné předměty z okupovaných zemí, židovských rodin, muzeí a bank. Tyto bohatství sloužily k financování válečné mašinérie Třetí říše. Po skončení války se však velká část tohoto majetku záhadně ztratila. Dodnes přitahuje zájem historiků, lovců pokladů i amatérských badatelů. Tato ztracená bohatství jsou nejen otázkou historické spravedlnosti, ale i symbolem nenaplněné spravedlnosti pro oběti nacistického režimu.
Příběh nacistického zlata začíná v roce 1933, kdy se Adolf Hitler dostal k moci a Německo zahájilo masivní přezbrojování. Financování armády, výstavba infrastruktury a propagandistické kampaně si vyžádaly obrovské finanční prostředky. Proto se nacisté uchýlili k systematickému zabavování majetku židovských občanů, politických oponentů a zahraničních institucí. Konfiskace se zintenzivnila po zahájení válečných tažení, kdy nacisté drancovali zlato z centrálních bank okupovaných zemí. Polsko, Francie, Belgie, Nizozemsko a další státy přišly o značnou část svých zlatých rezerv, které byly přepraveny do německých bank, zejména do berlínské Reichsbank.
Jedním z nejznámějších příběhů nacistického zlata je osud židovského majetku. Nacisté nejen konfiskovali zlato a šperky, ale také umělecká díla a kulturní poklady. Židovské rodiny, které byly deportovány do koncentračních táborů, často přišly o veškerý majetek. Tento majetek byl pečlivě evidován a zlato bylo roztaveno do slitků. Tyto slitky často nesly označení německých bank, což však nezabránilo jejich obchodování na mezinárodních trzích. Podle poválečných zpráv byl tento zlato využíváno k financování diplomatických aktivit a nákupům strategických surovin.
Po roce 1945, kdy válka skončila, začalo pátrání po nacistickém majetku. Spojenci, zejména Američané, našli obrovské množství zlata a cenností v německých bankách a skladech. Jedním z nejznámějších nálezů byl trezor v solném dole Merkers, kde bylo objeveno 100 tun zlata, umělecká díla a valuty. Přesto však velká část zlata zmizela. Panují spekulace, že němečtí představitelé ukryli zlato na tajných místech, včetně jezer, podzemních bunkrů a alpských úkrytů. Některé teorie naznačují, že část zlata byla převezena do Švýcarska, kde byla ukryta v trezorech tamních bank.
Švýcarsko hrálo kontroverzní roli v příběhu nacistického zlata. Švýcarské banky byly neutrálním útočištěm pro mnoho bohatství Třetí říše. Zlato, často roztavené z ukradených šperků a mincí, bylo vyměňováno za švýcarské franky a použito k financování nákupů potřebných pro válečné úsilí. Po válce byla švýcarská role ostře kritizována. Švýcarské banky čelily mezinárodnímu tlaku, aby navrátily ukradené bohatství nebo odškodnily oběti holocaustu. V roce 1998 uzavřely švýcarské banky dohodu, na jejímž základě bylo vyplaceno 1,25 miliardy dolarů obětem holocaustu, ačkoli mnoho zlata zůstalo nenalezeno.
Další záhadou je tzv. zlatý vlak, který měl být naložen cennostmi z Maďarska a na konci války údajně zmizel. Podle historiků byl vlak objeven americkými vojáky v Rakousku, ale jeho přesný obsah a osud jsou dodnes nejasné. Objevily se i spekulace o ukrytém zlatu v rakouských a německých jezerech, například v Toplitzsee, kde potápěči objevili dokumenty, falešné měny a další předměty, ale žádné zlato.
Ztracené zlato nacistů je také spojováno s tajemnými organizacemi, jako byla SS, která měla své vlastní finanční prostředky a údajně zlato ukrývala na tajných místech. Heinrich Himmler, šéf SS, měl přímou kontrolu nad těmito prostředky a existují domněnky, že zlato bylo použito k financování únikových cest pro nacistické důstojníky. Tyto cesty, známé jako „krysí stezky“, umožnily mnoha nacistickým představitelům uprchnout do Jižní Ameriky.
Pátrání po nacistickém zlatě pokračuje i dnes. Moderní technologie, jako jsou sonary a podvodní roboty, umožnily prohledat oblasti, které byly dříve nepřístupné. Například v roce 2015 se polští hledači pokladů domnívali, že objevili „zlatý vlak“ v oblasti Walbrzych, ale žádné důkazy o jeho existenci nebyly nalezeny. Přesto jsou příběhy o nacistickém zlatě neustálým zdrojem spekulací, výzkumu a dobrodružství.
Nacistické zlato není jen otázkou historických záhad, ale i morálních dilemat. Jak vrátit ukradené bohatství obětem a jejich rodinám? Jak zajistit, aby zlato nezískávali nepoctiví spekulanti? Tyto otázky zůstávají relevantní i dnes. Příběh nacistického zlata je varováním o nebezpečích chamtivosti a zároveň připomínkou, že spravedlnost často přichází pozdě, pokud vůbec.
Ztracené poklady Třetí říše jsou symbolem marnivosti lidské touhy po bohatství, ale také výzvou k odhalení pravdy. Zatímco některé části příběhu byly odhaleny, mnoho záhad zůstává nevyřešeno. Nacistické zlato je tedy nejen dědictvím tragické minulosti, ale i živoucí legendou, která připomíná, jak velký význam mají lidská morálka, spravedlnost a paměť.
Zdroje informací:
- „Nazi Gold: The Sensational Story of the World's Greatest Robbery - and the Greatest Criminal Cover-Up“ od Iana Sayera a Douglase Bottinga.
- „The Gold Train: The Destruction of the Jews and the Looting of Hungary“ od Ronalda W. Zweiga.
- Oficiální zpráva USA o nacistickém zlatu: „U.S. and Allied Efforts To Recover and Restore Gold and Other Assets Stolen or Hidden by Germany During World War II“ (tzv. Eizenstat Report).
Další příspěvky:
král Midas |
Poklad templářů |
Zlato nacistů |
Zlatý poklad Romanovců |
Napoleonovo zlato |
› Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
‹ klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.