Zlato ve španělských galeonách
23.12.2012 19:53:54
Zlato ve španělských galeonách – Kořist z Nového světa
Příběh španělských galeon, které se staly synonymem pro bohatství a ztracené poklady, je jedním z nejfascinujících kapitol historie. Tyto mohutné lodě, jež pluly napříč Atlantským oceánem, přepravovaly z Nového světa nesmírné poklady – zlato, stříbro, drahokamy a exotické zboží. Byly symbolem španělské moci a prosperity, ale také se staly terčem pirátů, bouří a nástrah oceánu, což vedlo k tragickému osudu mnoha z nich. Tento příběh je směsí historických faktů, legend a mýtů, které přitahují badatele, dobrodruhy i romantiky.
Když Kryštof Kolumbus v roce 1492 přistál na ostrovech Karibiku, otevřel Evropě brány k nesmírnému bohatství Nového světa. Španělská koruna rychle pochopila hodnotu tohoto objevu a zahájila masivní dobývání a kolonizaci. Hernán Cortés porazil Aztéky v Mexiku, zatímco Francisco Pizarro dobyl říši Inků v Jižní Americe. Tito dobyvatelé, známí jako conquistadoři, přiváželi zpět do Španělska ohromné množství zlata a stříbra. Tyto poklady byly uloženy na galeonách – mohutných, vícepalubních plachetnicích, které byly určeny k přepravě drahocenného nákladu.
Galeony byly jedním z pilířů španělského impéria. Každý rok vyplouvaly flotily známé jako „floty z pokladů“ (Flota de Indias) z přístavů na Kubě, v Mexiku nebo Panamě, naložené drahými kovy a exotickým zbožím. Jejich cílem bylo dopravit toto bohatství přes Atlantik zpět do Španělska. Galeony byly vyzbrojené, aby čelily pirátům a nepřátelským námořním silám, ale navzdory jejich mohutnosti nebyly imunní vůči tragédiím. Bouře, špatné navigační podmínky a pirátské útoky vedly ke ztrátám mnoha lodí, které skončily na dně oceánu.
Jedním z nejslavnějších příběhů spojených se španělskými galeonami je osud flotily z roku 1622. Tato flotila, která vyplula z Havany na Kubě, byla zasažena hurikánem nedaleko floridského pobřeží. Nejznámější loď této flotily, Nuestra Se~nora de Atocha, nesla ohromný náklad zlata, stříbra a drahokamů. Loď se potopila a její poklad zůstal ukryt po staletí. V roce 1985 jej objevil americký hledač pokladů Mel Fisher, jehož objev se stal jedním z největších úspěchů podmořské archeologie. Poklad z Atochy obsahoval tuny stříbra, stovky zlatých prutů a tisíce smaragdů, jejichž hodnota dosahuje stovek milionů dolarů.
Podobných příběhů je v historii španělských galeon mnoho. San José, loď plná zlata a drahokamů, se potopila v roce 1708 během námořní bitvy u kolumbijského pobřeží. Dodnes je známá jako „svatý grál podmořských pokladů“, protože její náklad má odhadovanou hodnotu přesahující 17 miliard dolarů. San José zůstává terčem sporů mezi Kolumbií a Španělskem o to, kdo má právo na její poklad.
Ztracené galeony nebyly jen obětí přírodních sil. Často se stávaly cílem pirátů a korzárů, kteří hledali snadné bohatství. Jeden z nejznámějších pirátů, Sir Francis Drake, vedl v 16. století nájezdy na španělské flotily, přičemž ukořistil nesmírné bohatství. Španělská koruna se pokusila chránit své lodě vyzbrojením flotil a stavbou pevných přístavů, ale oceánské cesty zůstávaly nebezpečné.
Mnoho galeon, které se potopily, dodnes čeká na své objevení. Moderní technologie, jako jsou podmořské roboty a sonary, umožňují archeologům zkoumat hluboké vody oceánů. Tato práce je však drahá a právně komplikovaná, protože mnohé země uplatňují nároky na poklady nalezené ve svých vodách. Tyto okolnosti činí pátrání po zlatě španělských galeon nejen dobrodružstvím, ale i právní bitvou.
Zlato a poklady z galeon neovlivnily jen historii, ale také kulturu. Inspirovaly nespočet knih, filmů a legend o ztracených pokladech. Příběhy o galeonách jsou dodnes živé a přitahují pozornost badatelů i veřejnosti. Zlato z Nového světa se stalo symbolem evropské kolonizace, ale také obětí původních obyvatel, kteří byli často nuceni k tvrdé práci v dolech.
Španělské galeony zůstávají jedním z největších symbolů doby objevitelské a kolonizační. Jsou připomínkou ambicí, odvahy, ale i tragédií, které provázely evropskou expanzi. Jejich poklady, které spočívají na dně oceánů, stále čekají na své objevení a ukrývají příběhy o zlatě, stříbře a drahokamech, které změnily svět.
Zdroje informací:
- National Geographic: Dokumentace o potopených galeonách a objevu pokladu Nuestra Se~nora de Atocha.
- The Smithsonian Institution: Historie španělských flotil a jejich význam v době kolonizace.
- Archeologické studie Mel Fisher Maritime Museum o objevu pokladů španělských galeon.
- Historické archivy španělského námořnictva – Flota de Indias.
- Moderní výzkumy podmořských archeologů zaměřených na galeony a ztracené poklady (University of Southampton).
Další příspěvky:
Zlato Británie |
Zlatý Buddha |
Zlato ve španělských galeonách |
Zlato templářských rytířů |
Poklad Petra Velikého |
› Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
‹ klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.