Zlato z Eldar
23.12.2012 19:11:10
Poklad pirátů – Zlato z Eldar – Poklad z mayských legend
Zlato vždy bylo symbolem moci, bohatství a prestiže. Naši předkové nejenže zlato těžili a uchovávali, ale také o něm vytvářeli příběhy, mýty a legendy, které přežívají do dnešních dnů. Mezi nejznámější patří příběhy pirátského zlata, bájného zlata z Eldar a pokladu z mayských legend. Tyto příběhy představují směs faktů, historických událostí a bujné lidské fantazie. Přesto i v těchto legendách lze nalézt zrnka pravdy, která stále přitahují badatele, historiky i dobrodruhy.
Piráti, známí svou neohrožeností a krutostí, po staletí terorizovali vody Karibiku a Atlantského oceánu. Jejich cílem byly bohaté španělské galeony převážející zlato a stříbro z Nového světa do Evropy. Zlaté mince, drahé kameny a další cennosti uloupené piráty se staly základem legend o ukrytých pokladech na opuštěných ostrovech. Nejznámější příběhy se točí kolem pokladů kapitána Williama Kidda, který měl údajně ukrýt obrovské bohatství na ostrově Oak Island v Kanadě. Navzdory mnoha expedicím nebyl poklad nikdy nalezen, což jen přidává na tajemnosti tohoto příběhu.
Zajímavým historickým faktem je, že mnoho pirátů, kteří uloupili zlato, nemělo čas ani prostředky jej dlouhodobě užívat. Pirátský život byl plný nebezpečí a rychlého konce. Záznamy z té doby ukazují, že většina pokladů buď zůstala na palubách potopených lodí, nebo byla zabavena vládami, když byli piráti dopadeni. Přesto myšlenka na poklad zakopaný pod palmami na vzdálených ostrovech vzbuzuje touhu objevitelů i dnes.
Další fascinující legenda je spojena se zlatem z Eldar, bájné země, která měla být domovem neomezeného bohatství. Tento příběh, původem z jihoamerických tradic, lákal španělské dobyvatele, kteří věřili, že najdou místo pokryté zlatem. Podle legendy měli obyvatelé Eldar každoročně provádět rituál, během kterého jejich vůdce vstoupil do posvátného jezera, pokrytý zlatým prachem. Zlaté artefakty a drahokamy byly pak obětovány bohům, což vedlo k představě, že jezero je doslova naplněné poklady.
Expedice do Eldar, vedené dobrodruhy jako Gonzalo Pizarro, však nikdy nenašly onen mýtický poklad. Místo toho narazily na nepřekonatelné překážky – neprostupné džungle, nepřátelské domorodce a tropické nemoci. Eldar se tak stal symbolem lidské chamtivosti a neschopnosti poznat, kdy přestat. Historici dnes spekulují, že legendy o Eldar mohly být založeny na skutečných praktikách domorodých kultur, jako byly obřady u jezera Guatavita v Kolumbii, kde byly skutečně nalezeny zlaté artefakty.
Poklad z mayských legend je další příběh, který spojuje skutečnost a mýtus. Mayové byli jednou z nejpokročilejších civilizací předkolumbovské Ameriky. Jejich města, jako Tikal, Palenque nebo Chichén Itzá, byla centry kultury, vědy a náboženství. Zlato hrálo v jejich kultuře významnou roli – bylo považováno za dar bohů a používalo se při rituálních obřadech. Podle mayských legend byl však jeden obrovský poklad ukryt, aby unikl španělským dobyvatelům.
Historické záznamy ukazují, že Mayové, stejně jako Aztékové, před příchodem Španělů své poklady ukrývali v jeskyních, džunglích nebo pod pyramidami. Nejznámější příběh je spojen s jezerem Petén Itzá v Guatemale, kde měl být ukryt poklad posledních vládnoucích Mayů. Navzdory moderním technologiím, jako je sonar nebo satelitní snímkování, se tento poklad dosud nepodařilo najít.
Kromě pokladu v jezeře jsou další mayské příběhy spojeny s podzemními jeskyněmi a cenoty, přírodními studnami, které byly posvátné pro mayskou kulturu. Jeskyně jako Actun Tunichil Muknal v Belize obsahují nejen lidské ostatky, ale i zlaté artefakty, které byly obětovány bohům. Tyto nálezy ukazují, že zlato bylo v mayské kultuře mnohem víc než jen prostředkem směny – bylo mostem mezi světem smrtelníků a bohy.
Společným prvkem těchto legend je neuchopitelnost a tajemství spojené se zlatem. Ať už jde o pirátské zlato zakopané na ostrovech, bájné poklady Eldar nebo mayské artefakty, zlato stále fascinuje svou schopností inspirovat dobrodružství a odhalovat bohatství minulosti. Moderní technologie, jako jsou satelity a drony, otevírají nové možnosti pro hledání těchto pokladů, ale jejich mýtus přetrvává.
Příběhy zlata nejsou jen o materiálním bohatství, ale také o lidské touze, odvaze a vynalézavosti. Jsou odrazem kultury a hodnot, které spojují minulost se současností. Ať už jde o piráty, španělské dobyvatele nebo mayské kněze, zlato bylo vždy více než kov – bylo snem, symbolem a motivací pro objevování.
Na závěr uvádím pět klíčových zdrojů, z nichž jsem čerpal informace:
- Charles Johnson – A General History of the Pyrates
- Thor Heyerdahl – The Search for Eldorado
- Michael D. Coe – The Maya: A History of Their Civilization
- Roger Crowley – Empires of the Sea
- John Hemming – The Search for Lost Cities of the Incas
Další příspěvky:
Šalomounovo zlato |
Poklady pirátů |
Zlato z Eldar |
Zlato z Jílového |
Zlatý standard |
› Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
‹ klávesa šipka vlevo listuje zpět v e-mail zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.